Muzeum Miedzi
Muzeum Miedzi Gmach Główny
Główną siedzibą Muzeum Miedzi od początku jego istnienia jest barokowy budynek dawnej kurii opatów z Lubiąża zlokalizowany przy zbiegu ulic św. Jana i Partyzantów, wzniesiony w 1728 r.
Akademia Rycerska
Akademia Rycerska w Legnicy – miejsce ekspozycji wystawy stałej Akademia Rycerska w Legnicy. Dzieje gmachu i instytucji oraz wystaw czasowych. „Akademia Rycerska – elitarna uczelnia kształcąca młodzież szlachecką, powstała w Legnicy w 1708 roku. O losach budowli oraz historii szkoły opowiada wystawa przygotowana przez Muzeum Miedzi w Legnicy w oddziale mieszczącym się w Akademii Rycerskiej. Ekspozycja składa się z dwóch zasadniczych części. Jedna z nich dotyczy dziejów instytucji, druga przedstawia historię gmachu. Centralnym jej punktem jest makieta budynku, wykonana w skali 1:100, która umożliwia zapoznanie się z fazami budowy oraz funkcjami pomieszczeń w XVIII wieku. Wystawa prezentuje ponadto ikonografię gmachu, portrety i dzieła osób związanych z dziejami szkoły, dokumenty oraz przedmioty kultury materialnej epoki.”
Pawilon z Reliktami Kaplicy Romańskiej
Kaplica romańska na dziedzińcu zamku legnickiego Legnica, Plac Zamkowy 1
Sezon turystyczny od IV-X od środy do niedzieli. Wstęp bezpłatny
Zamek Piastowski, pl. Zamkowy
Zwiedzanie Zamku – od 27 kwietnia do 28 października.
Przed sezonem zwiedzanie tylko na zapytanie.
Sezon turystyczny od IV-X od środy do niedzieli – wstęp bezpłatny.
Zwiedzanie obejmuje: dziedziniec zamkowy, pawilon z reliktami Kaplicy Romańskiej, wieży Św. Jadwigi z Zieloną Komnatą i wieży Św. Piotra z tarasem widokowym.
Zamek to jedna z najważniejszych budowli Legnicy. Przez ponad 750 lat (do 1945 r.) siedziba i symbol władzy terytorialnej: książąt piastowskich, starostów habsburskich, pruskich i niemieckich urzędów rejencyjnych. To również miejsce magiczne – ziemne usypisko wypiętrzające bryłę zamku ponad okoliczny teren kryje w sobie zalążek obecnego miasta.
Lapidarium
Do muzeum należy sąsiadujące z nim, największe na Dolnym Śląsku lapidarium /stała ekspozycja detali architektonicznych i kamiennych elementów wystroju dawnych legnickich budowli XIV-XIX w.